Kiev hakkında


Dnieper Nehri’nin her iki yakasında, ülkenin orta kuzeyinde yer alan Kiev, Ukrayna’nın başkentidir. M.S. 5. yüzyılda kurulmuş olan kent, tarihin belirli dönemlerinde Rusya ve Beyaz Rusya’ya başkentlik yapmıştır. Sovyetler Birliği yıkılmadan önce, birliğin üçüncü büyük kentiydi. Slav kültürünün merkezi olarak gösterilen başkent; Ukrayna’nın politik, ekonomik, eğitim ve külütürel merkezi olma özelliğine sahiptir. Kiev, Batı Avrupa’nın önemli endüstri ve yüksek teknoloji merkezlerinden biridir.

 

Gezilebilecek Yerler

Kiev, Slav kültür hazinesinin yanı sıra tüm dünyaca takdir edilen mimari abideleri, mükemmel bahçeleri ve dinlendiren parkları ile insanı cezbeden bir kenttir. 
Ayrıca; Ünlü Alman edebiyatçı Goethe, Kiev ile ilgili şöyle diyor: İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum

Dünyanın en yeşil kentlerinden biri olan Kiev’i Kiev yapan en önemli zenginliklerinin başında kuşkusuz eşsiz parkları geliyor.

Kiev’de şehrin gürültüsünden, patırtısından uzaklaşarak temiz hava ve eşsiz doğayla başbaşa kalabileceğiniz yerlerin sayısı bir hayli fazla. İşte Kievdeki doğa harikası parklardan bazıları:

Feofaniya;

Adeta “cennetten bir köşe” diyebileceğimiz Feofaniya Parkı, Kiev’de mutlaka görülmesi gereken parklardan biri. “Anıt” statüsünde olan park, doğal güzellikleri ve olağanüstü peyzaj tasarımı ile görenleri hayran bırakıyor. Güzel havalarda tek başınıza kafa dinlemek ya da aileniz veya arkadaş grubunuz ile keyifli vakit geçirmek için eşsiz bir açık hava mekanı. Parkın içerisinde, ister “kendin pişir kendi ye” usulü, ister sipariş vererek mangal keyfi yapabileceğiniz bir kafe de mevcut.

Marinski Parkı;

Kiev’in en popüler parklarından biri olan Marinski Parkı, başkentin merkezinde, doğal güzellikler ile tarihi mimariyi birleştiren cezbedici bir güzelliğe sahip. “Anıt” statüsüne sahip park, Kiev’in en romantik yerlerinden biri olarak gösterilen Aşıklar Parkı’nı da içinde barındırıyor.

Şevçenko Parkı;

Kiev’in en küçük parklarından biri olsa da, kent merkezinde günlük telaştan ve şehrin curcunasından bir an olsun uzaklaşarak soluklanmak isteyenlerin en önemli uğrak yerlerinden. Şehrin göbeğinde doğa ile başbaşa kalmak istiyorsanız mutlaka Şevçenko Parkı’na da uğrayın.

Vladimirskaya Gorka;

Kiev bahar manzarasının keyfini en güzel çıkarabileceğiniz yerlerden biri, Kiev’in en yüksek yerlerinden birinde bulunan parktan kuşbakışı eşsiz Dnyepr manzarası ile baş başa kalabilirsiniz


Başkent, dünyaca ünlü mimari eserleriyle binlerce turisti kendine çeken bir turizm kentidir. 1037 yılında Prens Yaroslav tarafından inşa edilen St. Sophia Katedrali, kentin en eski kilisesi olup Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Mozaikleri ve nakışlarının çoğu orjinaldir. Altın kubbeleri ve çan kulesi, 18. yüzyıla ait Barok mimari çalışmalarıdır. Kievo Pechersky Caves Monastery (Mağaralar Manastırı), Dnieper Nehri boyunca yükselen yemyeşil tepeler üzerine kurulmuş bir kiliseler kompleksidir. Altın kubbeli bu kiliseler, insanın gözünü kamaştırır. Mum ışığıyla aydınlatılan yer altındaki mezarlıkların oluşturduğu labirentler, fazlasıyla egzotik ve çarpıcıdır.       

Mariyinsky Sarayı, St. Andrew’s Kilisesi and Golden Gate (Altın Kapı),kentin ziyaret etmeniz gereken diğer mimari eserleri arasında yer alır. 

Yeşil bir kent olarak gösterilen Kiev, etkileyici botanik bahçelere ve insanı dinlendiren küçük parklara sahiptir. Devlet Botanik Bahçesi ve Ukrayna Bilim Akademisi Botanik Bahçesi kentin en güzel bahçelerinin başında gelir.

Kültür ve Eğlence

Yüzyıllar boyunca Rusya’nın kültür ve tarih merkezi olmayı başarmış bir kenttesiniz. Slav kültürünün en önemli temsilcilerinden biri olan başkent, canlı ve çok yönlü bir kültüre sahiptir. Kentte bulunan çok sayıda müze ve tiyatro, sanat severler için fazlasıyla doyurucudur. Gece kulüpleri, gazinolar ve sinemalar, dinamik bir eğlence yaşamına işaret eder. Ukrayna’nın en önemli kültür merkezleri Kiev’dedir. Ulusal kültürün sanatsal birikimleri, kentte bulunan çok sayıdaki sanat galerisinde yaşatılır. Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi, Ukrayna Devlet Tiyatrosu Müzesi, Kiev Sanat Galerisi ve Kültür Mirası Müzesi, Kiev’de bulunan 60’tan fazla müzeden birkaç örnektir.   

Başkentin tiyatroları; klasik, popüler ve yaratıcı üretimler yapan sahnelerdir. Bale ve opera performansları, Ulusal Bale ve Opera Akademisi Tiyatrosu’nda sahnelenir. Ukrayna Ulusal Filarmonisi, Rusya Dram Tiyatrosu, Bravo Kiev Dram Tiyatrosu ve Ulusal Akademi Tiyatrosu, kentin en iyi sahne sanatları merkezlerinden birkaçıdır. 

Yeme İçme

Kiev, huzurlu bir atmosferin varolduğu ve çok farklı mutfaklardan lezzetler sunan sınırsız sayıdaki restoranıyla övünen bir kenttir. 

Kentin her tarafına dağılmış olan lokanta ve restoranlarda, yerel mutfağın en güzel örneklerini tadabilirsiniz. Özellikle kent merkezinde, dünya mutfağından en güzel lezzetleri sunan çok sayıda lüks ve pahalı restoranın varlığı söz konusudur. Kiev, çok sayıda ulusal ve uluslar arası fast food zincirine sahiptir. Kentte çok sayıda çiftçi pazarı bulunur. Besarabsky Pazarı, bunlardan en popüler olanıdır. Mutlaka Kiev tavuğunun  tadına varmalısınız. Daha detaylı bilgi için Ukrayna Mutfağını ziyaret erdebilirsiniz. Ayrıca şehirde birçok Türk restourantı ve kafeleri bulunmakta.

Alışveriş

Kiev yerleşim bölgelerinin çoğu kendi pazarına sahiptir. Bu pazarlarda, yerel çiftlik ürünlerini ve çok çeşitli hediyelik eşyayı bulabilirisiniz.  

Megamarket, Silpo, Billa ve Furshet, kentin en önemli süpermarketlerindendir. Bu marketlerin her biri çok sayıda dükkan ve özel butik barındırır.   

Metrograd, Globus, Mandarin Plaza ve City Center, kent alışveriş dünyasının en önemli parçaları olan büyük alışveriş merkezlerinden birkaç örnektir.

Ukrayna'nın Başkenti ve en büyük şehri olan Kiev; harika doğası, tarihi yapısı ve güzel insanıyla tatilcilerin görülmeden ölünmemesi gereken dünya kentleri listesinde ön sıralarda yerini korumaktadır. SSCB zamanında romantizmin ve aşkın da başkenti olarak anılan Kiev bu ünvanlarını fazlasıyla hakediyor. Güzellikleriyle tanınan Ukraynalılar Ruslara göre çok daha misafirperver ve canayakındırlar bu özellikleriyle soğuk ülkenin sıcak insanları olarak dünyada tanınırlar. Yardımsever ve yabancılara karşı olan saygıları Ukraynalıları Ruslardan büyük ölçüde ayırmaktadır. İnterpol tarafından yayınlanan dünya suç oranları istatistiklerinde Kiev turistler açısından dünyanın en güvenilir şehirleri listesinde ön sıralarda yerini korumaktadır; bu yönüyle Kiev günün 24 saati kısıtlanmdan gezip eğlenebileceğiniz eşsiz bir tatil cennetidir. Dinyeper nehrinin kıyısında kurulu olan Kiev dünyanın en yeşil şehirleri arasında gösteriliyor oksijen oranının çok yüksek olduğu bu güzel kent aynı zamanda sizlere sağlıklı bir tatil imkanı da sunmaktadır. Kışın ısısı eksi 35’lere varan, yazın ise İstanbul kadar sıcaklara ulaşan iklimsel özelliklere sahip Kiev; Ukrayna’nın başkenti, ortasından geçen Dinyeper Nehri’yle ünlü bir yer. Avrupa’nın en yeşil ikinci kenti. MS 5. Yüzyıl’da kurulduğuna inanılmaktadır. Şehir Rusya, Belarus gibi ülkelere de tarihte başkentlik yapmış. Ukrayna bayrağı mavi ve sarı renkli. Mavi; gökyüzü ve özgürlüğü, sarı ise tahıl ve bereketi simgeliyor. Şehrin dört bir yanın ,bu bayraklarla donatılmış. Konutların çoğu 1950-60’lı yıllarda inşa edilmiş, zaman içinde dış cepheleri restore edilmiş. Yapılarda renk ağırlığı krem, safran sarısı, su yeşili ve pembe... Kışın çok az aydınlık kalan, saat 15.00’te kararmaya başlayan kentte bu renklerin tercih edilmesinin sebebi, şehri aydınlatması.

Efsaneye göre şehrin kuruluşu, Karadeniz’den gelen 3 erkek ve bir kızdan oluşan Kievski ya da Lybit Kardeşler, buraya yerleşip şehri kurmuşlar. Başka bir efsaneye göre ise , kardeşlerin Viking boylarından geldiğine inanılıyor. Günümüze ulaşan net bir bilgi mevcut değil. Dinyeper Nehri Kıyısında bir parkta bulunan heykeli düğün öncesi Ukraynalı çiftler geleneksel olarak uzun yıllardır ziyaret etmektedirler. Primary Chronicle tarihsel belgesinde Kiev şehrinin yerel bir yöneticisi olmadığını ve 9. yüzyıldan itibaren Hazar Türklerine haraç verdiklerini yazmaktadır. Eski Türkçede yüksek yer anlamına gelen ve Sarkel'e benzeyen Sambat kalesi Hazarlar tarafından şehri korumak için inşa edilmiştir. Kiev 250 sene Hazarlar (850-1100), 260 sene Altınordu (1240-1500) egemenliğinde yaklaşık 500 sene Türkler tarafından yönetilmiştir. Dinyeper kıyısına kurulmuş şehrin Hazarlar mı yoksa Kievan Rus'ları tarafından mı kurulduğu hakkında sağlam bir bilgi olmamasına rağmen isminin Kıyı Ev den geldiği zannedilmektedir. Sambat, şehrin diğer ismidir. Şehirde Ukrayna dili kullanılıyor ama halk sokakta genelde rusça konuşmaktadır ingilizce bilen sayısı ülkemize oranla daha yüksek. Alfebeleri Kiril alfabesidir Kiev de sokak levhalarında yeryer Latin alfabeside kullanılmaktadır. Para birimi grivnadır döviz bozdurmak zorunluluktur hiç bir yerde döviz kullanılmaz. Dünyanın güzel şehirlerinden biri olan KİEV ziyaretlerinizde KIEV VIP `i tercih ettiğiniz teşekkürler.

 

 
^ Yukarı