Ukrayna Eğitim danışmanlığı


Ukrayna'da Üniversite Eğitimi

 

LYS'yi Kazanamadım Diye Üzülmeyin! Lise Diplomanızı Getirin, Sınava Girmeden İstediğiniz Bölümü Çok Ekonomik Fiyatlarla Okuyun

Ukrayna üniversite eğitimi için son yıllarda en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmekte ve eğitim kaliteleri kabul görmektedir. Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Ukrayna üniversitelerinin çoğunu tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir.

Ukrayna Doğu Avrupa'nın en önemli üniversitelerine ev sahipliği yapıyor.

Sovyetler Birliği döneminde ülkenin en önde gelen üniversitelerine ve akademik kadrolarına sahip olan Ukrayna, bu geleneği ve mirası günümüzde de sürdürmektedir. Akademik kadroları, başarıları, buluşları ve potansiyelleri ile dünyaca ün yapmış olan Kiev Politeknik, Taras Schevchenko, Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi gibi üniversiteler günümüzde dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi Ukraynada üniversite eğitimi almaya çekiyor.

Kiev Üniversiteleri

Ukrayna'da eğitim almak Türkiye'den bile ekonomik!

Bu kadar kaliteli bir akademik potansiyeli çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle dünyaya açan Ukraynada eğitim almak gerçekten de çok cazip. Ukraynada hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceklerdeki seviyede olup, hatta birçok bölgemize kıyasla, Türkiye'den bile ekonomiktir. Ukrayna'da üniversitelerin büyük bölümünde okul harcı ve yurt dahil toplam yıllık maliyet ortalama 2000 - 6000 USD arasındadır.

LYS derdine son! Lise diplomanızla kayıt olup, Ukrayna üniversitelerinde istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz.

DALCI GROUP size Ukrayna üniversitelerinde istediğiniz bölümü okumanız için mükemmel bir destek veriyor. Ukraynada üniversite eğitimi için sınav şartı aranmıyor. İlk yıl hazırlık eğitiminin ardından istediğiniz üniversitede, dilediğiniz bölümü okuyabilecek, üniversite mezunu olmanın gururunu siz de yaşayabileceksiniz.

Kiev'de alınan üniversite diplomaları hem Avrupa Birliğinde hem de Türkiye'de tanınıyor! Çoğu bölümde diplomanıza YÖK denkliği alabilirsiniz.

Avrupa ülkelerinde üniversiteler arası tanınma, işbirliği ve öğrenci değişimini mümkün kılan Bologna anlaşmasını imzalayan ülkelerden biri olan Ukrayna'da alacağınız diplomalar tüm Avrupa'da da geçerli!

Hem üniversite mezunu olun hem de Rusça ve Ukraynaca dillerini öğrenerek donanımlı hale gelin!

Ukrayna'da eğitiminizi dilerseniz Ukraynaca dilerseniz Rusça ya da İngilizce olarak alabilirsiniz. Özellikle günlük yaşamda birbirine çok yakın olan Rusça ve Ukrayna dilleri aktif olarak kullanıldığından, Ukrayna'da eğitim alan öğrenciler bu iki dile de hakim olarak mezun olmakta ve Türkiye'de bu özellikleri ile büyük avantaj elde etmektedirler.

Başkent Kiev'de hazırlık eğitimi alın, ister hazırlık eğitimi aldığınız üniversitede ister başka üniversitede devam edin!

Ukrayna'da DALCI GROUP olarak sadece Kiev'e yerleştirme yapıyoruz, Kiev'de yerleştirme yaptığımız üniversitelerde alacağınız Rusça veya Ukraynaca hazırlıktan sonra dilediğiniz üniversiteye geçiş yapabileceksiniz. Hazırlık aldığınız süre boyunca okuyacağınız bölümü ve üniversiteyi seçmek için zamanınız olacak.

Kiev – Taras Shevchenko Üniversitesi

Ukraynada egitim

Kiev Politeknik Üniversitesi – KPI

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi – NAU

Kiev Krok Üniversitesi – KROK

Kiev Krok Üniversitesi – KROK

Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi – MAUP

Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi – MAUP

 

 

Geleceğinizin şekillendiği bu dönemde DALCI GROUP güvencesinde olacaksınız. Yılların deneyim ve birikimiyle DALCI GROUP size en doğru yönlendirmeleri yapıyor.

Üniversite başvurunuz yaşamınızın bundan sonraki bölümünü doğrudan etkileyecek ve belirleyecek olan bir sürecin başlangıcıdır. Bu sürecin her aşamasında akademik olarak doğru yönlendirildiğinizden ve işlemlerinizin hatasız ve güvenilir biçimde yapıldığından emin olmalısınız. DALCI GROUP yıllardır binlerce öğrenciye akademik danışmanlık desteği verdi ve öğrencilerinin yurtdışındaki eğitim ve yaşamlarını organize etti. Ukrayna’da eğitim almak için de Türkiye’nin en köklü ve prestijli kuruluşlarından birinden hizmet alacak, geleceğe güvenle bakacaksınız.

Her öğrencimiz yeni bir başarı öyküsü projesidir!

DALCI GROUP olarak başvuru yapan her adayı ayrı bir proje olarak değerlendirmekte, öğrencinin potansiyeline, başarı durumuna, hedeflerine ve tabii ki mevcut koşul ve yönetmeliklere uygun en iyi çözümü sunuyoruz. Öğrencilerimize verilecek olan hizmetlerimiz Ukrayna’da bulunan temsilcilerimiz ve anlaşmalı servis sağlayıcılarımız tarafından doğrudan koordine edilmektedir. DALCI GROUP tarafından Ukrayna’da eğitim almak isteyen öğrencilere sunulan hizmet içeriği kısaca aşağıda belirtilmiştir.

DALCI GROUP Hizmetleri

Türkiye’de iken size verilecek hizmetler aşağıdaki gibidir:

 • Bireysel analiz ve akademik danışmanlık ile uygun  üniversite ve bölüm tespiti.
 • Üniversite başvuru ve kabul süreci yönetimi
 • Vize başvuru süreci yönetimi
 • Yolculuk organizasyonu

Ukrayna’da DALCI GROUP Hizmetleri:

 • Gidecek olduğunuz ülkede DALCI GROUP temsilcileri ve anlaşmalı servis sağlayıcıları tarafından size verilecek olan danışmanlık ve destek hizmetleridir.
 • Havaalanında karşılama ve transfer
 • Şehir ve üniversite oryantasyonu
 • Üniversite kayıt işlemleri
 • Geçici ve kalıcı konaklama temininde danışmanlık
 • İkamet izni ve diğer resmi başvurularda danışmanlık
 • Acil durum desteği
 • Hazırlık sınıfı bitiminde üniversite başvuru danışmanlığı

Ukrayna’da Eğitim Sistemi

Hazırlık Eğitimi

Ukrayna’da hazırlık eğitimi denilince akla sadece dil eğitimi gelmemelidir. Ukrayna eğitim sisteminde hazırlık, Akademik Hazırlık ve Temel Eğitim (Fundation) olarak verilmektedir. Hazırlık eğitimi almadan önce öğrenci, hangi alanda lisans eğitimi almak istediğine karar vermeli, hazırlık eğitimini buna göre almalıdır. Buna göre öğrenciler hazırlıkta 4 farklı seçenekten oluşan bir yol ayrımına gelirler.

1 – Engineering, Techology and Natural Sciences

Bu bölümü seçen öğrenciler Rusça ya da Ukraynaca eğitiminin yanı sıra matematik, fizik, kimya, tasarım, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine dersler alır.. Hazırlıkta bu bölümü bitiren öğrenciler Ukrayna’daki üniversitelerde Radiofizik, Fizik, Matematik, Mühendislik bölümleri, Teknoloji bölümleri, Sibernetiks, Kimya, Coğrafya üzerine lisans eğitimi alabilirler.

2- Economics

Bu bölümü seçen öğrenciler Rusça veya Ukraynaca eğitiminin yanı sıra matematik, coğrafya, ekonomiye giriş, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine eğitim alırlar. Hazırlıkta bu bölümü bitiren öğrenciler ekonomi, işletme, pazarlama, uluslararası ticaret vb kategorideki alanlar üzerine lisans eğitimi alabilirler.

3- Medicine, Biology and Agriculture

Bu bölümü seçen öğrenciler Rusça veya Ukraynaca eğitiminin yanı sıra biyoloji, fizik, kimya, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine eğitim alırlar. Hazırlıkta bu bölümü tamamlayan öğrenciler tıp ve tarım ile ilgili bölümlerde lisans eğitimi alabilirler.

4- Humanities and Social Sciences

Bu bölümü seçen öğrenciler Rusça veya Ukraynaca eğitiminin yanı sıra edebiyat, coğrafya, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine eğitim alırlar. Hazırlıkta bu bölümü bitiren öğrenciler uluslararası ilişkiler, uluslararası hukuk, gazetecilik, tarih, felsefe, psikoloji, sosyoloji, hukuk vb kategorilerdeki alanlarda lisans eğitimi alabilirler. Ukrayna’da üniversitelere sınavsız girebilmek demek, istediğiniz bölüme rahatça girebilirsiniz demek değildir. Söz gelimi, tıp eğitimi almak istiyorsanız, ilgili hazırlık programına bile kabul edilmek için matematik, fizik biyoloji vs derslerdeki lise notlarınızın istenilen oranlarda olması gerekmektedir ki bu oran çoğu üniversiteye kabul için 5 üzerinden 3 ve üstü olmalıdır. Ekonomi ve sosyal bilimler genellikle rahat kabul alınan bölümlerdir. Benzer biçimde hazırlık yılı mezuniyet notlarınız da, lisans eğitimi almak istediğiniz üniversitenin sizi kabul ederken dikkatle inceleyeceği detaylardır. Taras Shevchenko, KPI gibi üniversitelerde, özellikle mühendislik ve tıp gibi alanlarda lisans eğitimine kabul edilebilmeniz için hazırlık eğitiminizi başarı ile tamamlamanız gerekmektedir.

Ukrayna’da İngilizce Hazırlık

Bazı üniversitelerde İngilizce hazırlık sınıfları açılıyor olsa da, genellikle öğrenciler Rusça ya da Ukraynaca eğitimi tercih etmektedir. Bunun 2 basit nedeni vardır. Birincisi, Ukrayna’da İngilizce eğitiminin pek de kaliteli olduğu söylenemez. İngilizce bilen kişi sayısının çok düşük olduğu Ukrayna’da bu eğitimi verecek olan öğretim üyesi sayısı da maalesef fazla değil.Bu nedenle etkisiz ve faydasız bir İngilizce eğitimi almaktansa, alabileceğiniz en iyi Rusça ya da Ukraynaca eğitimini alarak bu dillerde mükemmelleşmek çok mantıklı bir karar olacaktır. Diğer neden ise, İngilizce hazırlık eğitimi alsanız bile, İngilizce olarak eğitim alabileceğiniz bölüm, öğrenci kontenjanı ve her şeyden önce kaynak materyal sayısının sınırlı olması. Bu yüzden Ukrayna’da eğitim almak için Rusça ve ya Ukraynaca hazırlık almak çok daha yerinde bir karar olacaktır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki, Ukrayna’da sadece İngilizce konuşarak yaşamanız imkansız gibi bir şeydir. Günlük hayatınızı sürdürebilmek için bile mecburen Rusça ve Ukraynaca konuşmayı öğrenmek zorunda kalacaksınız.

Rusça mı Ukraynaca mı Öğrenmeliyim?

Ukrayna’da bu iki dili birbirinden koparmak çok kolay olmasa da, üniversitelerin son zamanlarda yükselen milliyetçilik akımları ile birlikte, Rusça’yı terk etme eğiliminde olduklarını göz ardı etmemek gerekiyor. Aslında Rusça ve Ukraynaca, aynı dil ailesine ait olan iki farklı dialektir. İki dil arasındaki farklılık Azeri Türkçesi ile Türkiye Türkçesi arasındaki gibidir; hatta bu kadar derin farkların bile olmadığı söylenebilir. Ülkede herkes her iki dili daha doğrusu diyalektiği de bilmektedir.

Televizyon kanallarında, gazetelerde, eğitimde çoğu zaman her ikisi de kullanılmaktadır. Yani aslında sadece birini öğrenmeye çalışsanız da bunu başaramazsınız; eninde sonunda her ikisini de öğrenmek zorunda kalacaksınız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Ukrayna’da yükselen bir milliyetçilik akımı var. Bu nedenle milli politika olarak sistemli bir şekilde Rusça ‘dan kurtulmaya çalıştıklarını söylemek çok abartılı olmayacaktır. Daha şimdiden Taras Shevchenko gibi çok önemli bazı üniversiteler sadece Ukraynaca lisans eğitimi vermeye başladılar. Bu üniversitelere kısa bir süre sonra KPI ve diğer üniversitelerin de katılacağına kesin gözü ile bakılmaktadır. Bununla birlikte, üniversite yetkililerinin ısrarla üzerinde durdukları bir geçek şudur.

Her ne kadar dersler Ukraynaca olsa da, kullanılan kaynakların çoğu ve günlük yaşam Rusça bilmeyi de gerektirdiği için, öğrenciler her ikisini de doğal olarak zaten öğreniyorlar. Bu yüzden eğitimin Ukraynaca olmasının sonuca yansıyan hiçbir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Sonuçta öğrenciler her iki dili de doğal olarak öğrenmek zorunda kalmaktadırlar.

Ukrayna’da İngilizce Eğitim

Türkiye’deki öğrencilerin çoğunun Ukrayna’yla ilgili ilk sorularından biri, İngilizce eğitim alıp alamayacaklarıdır.Evet, Ukrayna’da sadece bazı üniversiteler bazı bölümlerde İngilizce eğitim seçeneğini de sunuyorlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Ukrayna’da İngilizce eğitimi veren öğretim üyeleri de Ukraynalı; ve İngilizce bilgilerinin de çok iyi olduğu aslında pek söylenemez. Zaten başvuran adaylarda da çok ileri düzeyde İngilizce aranmaması da bunun bir göstergesidir. Buna ek olarak, Ukrayna’da İngilizce eğitim alırken, kütüphanelerden yararlanmanız da sınırlı olacaktır. Ukrayna üniversiteleri, dünyanın en zengin kaynak birikimlerinden birine sahip ama bunun çok az bir bölümü İngilizce.

Sonuç olarak ya Rusça’yı da öğrenmek durumunda kalacaksınız ya da kaynak sıkıntısını aşamayacaksınız. Bütün bunlardan çıkan sonuç şudur. Ukrayna’da İngilizce eğitim almak mümkündür. Ancak eğitim ve kaynak kalitesi Rusça /Ukraynaca eğitim kadar asla kaliteli olmayacaktır. Çıkartılması gereken en büyük sonuç ise, yukarıdaki bölümlerde de belirttiğimiz gibi, İngilizce bir bölüme kayıt yaptırmış olmakta Rusça ve Ukraynaca öğrenmek zorunluluğundan kurtulacağınızı sanıyorsanız çok yanılırsınız. Ukrayna’da yaşamanın en doğal zorunluluğu ve sonucu olarak her iki dili de ister istemez öğrenmek zorunda kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Ukrayna’da İngilizce konuşarak çok basit ihtiyaçlarınızı bile karşılayamayabilirsiniz.

Ukrayna Üniversitelerine Yatay Geçiş

Türkiye’de bir üniversite öğrencisinin, Ukrayna’da bir üniversiteye yatay geçiş hakkı teorik olarak vardır ancak uygulamaya bakıldığında aslında pek avantajlı olmayabilir. Ukrayna’daki üniversiteler, yatay geçiş talebinde bulunan öğrencinin transkriptini incelemekte, kendi eğitim programlarıyla karşılaştırmakta ve eksik gördüğü derlerin tekrarını istemektedir. Bu da çoğu zaman yıl kaybına neden olduğundan pek de avantajlı olduğu söylenemez. Eğitime baştan başlamak çoğu zaman daha doğru bir karar olacaktır.

Ukrayna’da Master

Ukrayna’daki üniversitelerin hepsi master yapmak isteyen öğrencilere kapılarını açmaktadır. Ukrayna’da Rusça, Ukraynaca ya da İngilizce olarak master yapabilirsiniz. Ancak İngilizce master yapabileceğinin bölümlerin sayısının ve üniversite alternatiflerinin sayısının pek fazla olmayacağını belirmekte fayda var. İngilizce seviyeniz upper-intermediate ve üstü ise, İngilizce eğitim verilen bölümlere doğrudan giriş yapabilirsiniz. Eğer dil seviyeniz yeterli değilse, o zaman ilk yılınızı hazırlık eğitimi alarak geçirmeniz gerekecektir.

Master başvurusu yaptığınız üniversite öncelikle lisans eğitiminizi ve transkriptinizi inceleyecektir. Bazı bölümler, özellikle teknik bölümler, master öncesinde bilim sınavı yapmaktadır. Sözel bölümlerde ise çoğu zaman bilim sınavına gerek yoktur. Ukrayna’da master yapabilmek için Türkiye’de LES sınavına girmek zorunda değilsiniz. Ukrayna’da master eğitimi bölüme ve üniversiteye göre değişmekle birlikte ortalama 1,5 – 2 yıl sürmektedir.

Neden DALCI GROUP Danışmanlığı Almalısınız!

Yurtdışında üniversite kayıt ve kabul işlemleri genellikle uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu nedenle bu çalışmayı gerçekten profesyonel bir biçimde yapan bir kuruluşla yapmanız çok daha doğru bir karar olacaktır. Özellikle Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde üniversite kaydı yaptırmak, güvenilir bir aracı kuruluş hizmeti olmaksızın neredeyse olanaksızdır.

Ukrayna’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Ukrayna üniversite eğitimi almak için en ekonomik seçeneklerden biridir.

Yüksek kaliteli akademik potansiyel, çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle dünyaya açan Ukraynada eğitim almak gerçekten de çok cazip. Ukraynada hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceklerdeki seviyede olup, hatta birçok bölgemize kıyasla, Türkiye’den bile ekonomiktir.

Ukraynada eğitim giderleri

Ukrayna’da üniversite ücretleri özellikle hazırlık sınıflarında oldukça ekonomik seviyelerde olup, yıllık ortalama 2.000 – 3.000 USD arasındadır. Bölümlerde ücretler biraz artar ama yine de çok ekonomiktir. Bölüm ücretleri üniversitelere göre değişmekle birlikte yıllık 1.500 – 5.000 USD civarında olmaktadır.

Ukrayna üniversiteleri öğrencilere çok ekonomik yurt konaklama olanakları sağlıyor.

Ukraynada eğitim almayı bu kadar ekonomik ve cazip hale getiren unsur tabii ki yurtlarıdır. Komünist dönemden kalma büyük yurt binaları günümüzde öğrencilere çok ucuz konaklama olanağı sağlıyor. Ukrayna üniversitelerinde yurtlar, bakım, kalite, kişi sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak genellikle aylık 75 – 100 USD arasında değişmektedir. Bazı üniversiteler daha bakımlı ve lüks yurt olanağı sağlamakta bu tip yurtlarda ise aylık ücretler 60-90 USD civarında olabilmektedir. Ukrayna’da yurtlarda kalan öğrencilerimizin geneli yıllık ortalama 500 – 1.500 USD civarında yurt ödemesi yapmaktadır.

Sosyal yaşam ve cep harçlığı ihtiyacı.

Ukraynada eğitim alan öğrenciler beslenme, ulaşım, temel ihtiyaç ve sosyal giderleri için aylık ortalama 350 USD civarında harcamaktadır. Tabii ki sosyal harcamaların limiti kişiye göre değişir, ancak bu rakam Ukrayna’da okuyan bir öğrencinin sıkıntı çekmeden bir ayını geçirmesi için yeterli bir miktardır.

UKRAYNA’DA EĞİTİM VE YAŞAM MALİYETLERİ EKONOMİKTİR

Yurt Konaklaması Tercih Edilirse

Yıllık Üniversite Harcı (Fakülte Eğitimi)

$ 1.600 – $ 3.000

Yıllık konaklama

$ 500 – $ 1.500

Aylık Harçlık İhtiyacı

$ 250 – $ 350

Yıllık Genel Toplam (10 aylık ortalama)

$ 4.600 – $ 8.000

Yıllık Genel Toplam (10 aylık ortalama / TL)

16.000 – 29.000 TL

 

 

Ukraynada Rusça Eğitimi

 

Ukraynada Rusça Kursu

Rusçayı Rusya’dan daha ekonomik olarak öğrenebilirsiniz. Ukrayna Üniversiteleri, Rusça öğrenmek isteyenler için kaliteli bir eğitim ve çok ekonomik koşullar öneriyor!

Günümüzün en önemli ve ticari değere sahip dillerinden biri olan Rusçayı, Rusça konuşulan bir ülkede eğitim alarak öğrenmek istiyorsanız, sizi Ukrayna’nın başkenti Kiev’e davet ediyoruz. Ukrayna KROK Üniversitesi ve DALCI GROUP işbirliğiyle hazırlanan Rusça kurslarında, Rusça dilini en kısa sürede mükemmel düzeyde öğrenebilecek ve yaşayarak pratik edebileceksiniz. Ukrayna’da Rusça dil eğitimi programına 5 ay süreyle katılabilirsiniz. Eğitimler haftada 5 gün ve günde 3 saat olarak verilmektedir. Başlangıç düzeyinde oluşturulan gruplarda, pratik ağırlıklı eğitim verilmektedir. Üniversite kabul ve vize işlemleri ortalama 4 hafta sürdüğünden, katılmak isteyen adayların en az 4 hafta öncesinden başvurmaları önemle tavsiye edilmektedir.

Ukrayna’da Dil Okulları

KROK ÜNİVERSİTESİ   

KIEV     

Rusça öğrenmek isteyen öğrenciler üniversite dil hazırlık eğitimi almaktadır. Akademik yıl eğitimi ve konaklama ücreti çok düşüktür.

 

Paket programa neler dahil?

 • Haftada 15 saat Rusça kursu
 • Kurs/Üniversite kayıt dosyasının oluşturulması,
 • Kabul belgesinin temini ve öğrenciye teslimi
 • Ukrayna vize başvuru dosyasının hazırlanmasında danışmanlık
 • Yolculuk organizasyonu 
 • Kiev’de havaalanı karşılama ve transfer hizmeti
 • Üniversite ve yurda kayıt işlemleri
 • Eğitim süresi boyunca üniversite yurdunda konaklama.
 • Ukrayna’da oturma izni ve vize kayıt işlemlerinin yapılmasında danışmanlık
 • Ukrayna Telefon hattı
 • Eğitim süresince gerekli ders kitapları
 • Kiev’de profesyonel şehir turu ve oryantasyon
 • Eğitim Süresince yerel danışmanlık hizmetleri

DALCI GROUP, Konaklama Organizasyonunuzu Sizin Tercihinize Göre Yapıyor

Yurt tipi konaklama
Pakete dahil olan konaklama seçeneği Yurt tipi konaklamadır. 2-3 kişilik odalarda üniversite yurdunda konaklama sağlanmaktadır. Yurt ortamından çok da fazla konfor ve kalite beklemek doğru olmaz. Yurtlarda banyo ve mutfaklar ortak kullanım alanlarıdır. Ancak Ukrayna’da eğitim sürecini mümkün olan en ekonomik maliyetlerle tamamlamak için yurtlar en mantıklı seçenektir. Yurt konaklama ücreti paket fiyata dahildir.

Özel daire kiralama
Özel dairede kalmak isteyen öğrenciler DALCI GROUP danışmanları ile birlikte hareket ederek Ukrayna’da ev kiralama konusunda mevcut bir DALCI GROUP kuruluşu olan DALCI ESTATE firmasına başvurabilirler. Ukrayna’da ev kiralama sadece emlak ofisleri üzerinden yürümektedir. Emlak ofisleri komisyon olarak kira bedelinin yarısını talep etmektedirler. Başkent Kiev’de 1 oda Stüdyo tipi evlerin aylık kiraları merkeze yakınlık ve donanımına göre 350 – 400 $, 2 odalı evler 500-700$ arasındadır. Depozito, emlak ofisi komisyonu ve kira ücreti öğrenciye aittir.

Ukrayna Üniversiteleri

KIEV – Taras Shevchenko Üniversitesi

Ukrayna’nın en kapsamlı ve kaliteli eğitime sahip üniversitelerinden biri olan Taras Shevchenko Üniversitesi çok büyük bir akademik saygınlığa sahiptir. Bu üniversitede alınan hazırlık eğitimi ile, Ukrayna, Rusya ve diğer bütün eski Sovyet ülkelerindeki tüm üniversitelere kolaylıkla kabul edilirsiniz. Binlerce Ukrayna’lı öğrencinin bile hayallerini süsleyen bu üniversitede eğitim alıyor olmak gerçekten de büyük bir ayrıcalık ve prestij kaynağıdır. Astronomy, bioloji, coğrafya, jeoloji, ekonomi, information systems, tarih, sibernetiks, matematik, makina, pedagoji, hukuk, psikoloji, radyoloji, sosyoloji, fizik, felsefe, kimya ve daha birçok alanda eğitim alabileceğiniz bu üniversite size eğitimini aldığınız alanda gerçekten de dünya çapında prestijli bir diplomaya sahip olma imkanı veriyor.

KIEV – Ulusal Havacılık Üniversitesi – NAU

1933 yılında kurulmuş olan Ulusal Havacılık Üniversitesi, sadece Ukrayna’nın değil, dünyanın en önde gelen ce prestijli havacılık okullarından biridir. Universite 1947 yılından beri yabancı öğrencileri kabul etmekte olup her yıl özellikle Avrupa ve Asya ülkelerinden binlerce öğrenci bu üniversitede eğitim almak için başvuruda bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, üniversitenin uzmanlaştığı alan havacılık ve uçak sanayidir. Sahip olduğu çok sayıda ve çeşitte uçak ve helikopterler üzerinde uygulamalı eğitim vermekte olan Ulusal Havacılık üniversitesi özellikle bu eğimi dünyada en iyi alabileceğiniz üniversitelerden biridir.Uçak ve helikopter tasarım üretim ve bakımı üzerine teknisyen ve mühendisler yetiştiren üniversitede ayrıca daha birçok farklı mühendislik ve sosyal bilim alanında daha eğitim alınabilmektedir. Özellikle bilgisayar mühendisliği ve bilgi teknolojileri alanında tercih edilen Ulusal Havacılık üniversitesinde içinde bilgisayar mühendisliği, havacılık ve uzay teknolojileri, İnşaat, elektronik ve telekomünikasyon gibi bulunan bazı bölümlerde İngilizce eğitim alma şansını da bulunuyor.

KIEV – Kiev Politeknik Üniversitesi – KPI

Son yıllarda Ukrayna’da üniversite eğitimi alma fikrinin çok cazip hale gelmesi ile birlikte, adı öğrenciler arasında çok çabuk yayılan KPI üniversitesi, Ukrayna’nın en köklü üniversitelerinden biri. KPI Ünivertesi Türkiye’de bu kadar çok tanınmasını aslında birkaç bölümünün YÖK tarafından tanınmasına borçludur. KPI, büyük başarılarla dolu bir geçmişe sahip, prestijli bir üniversitedir. KPI de Okulun Fiziki Yapısı ve İmkanlar: Genel olarak üniversite, bir kaç fakülte binası haricinde oldukça iyi görünümlü ve iyi donanıma sahip. Özellikle KPI üniversitesinin kalbi olarak nitelendirilebilecek olan ana bina, gerek tarihsel değeri ve tasarımı, gerekse sahip olduğu donanım ile birçok avrupa üniversitesine parmak ısırtacak kadar güzeldir. Modern bir bina olan Hazırlık Fakültesi de, oldukça bakımlı ve donanımlı dersliklere sahip. Teknik bir üniversite olan KPI’de birçok mühendislik bölümünü dilerseniz Rusça ya da İngilizce olarak okuyabilirsiniz.

KIEV – İşletme ve Ekonomi Üniversitesi – MAUP

Uzmanlık alanı işletme ve ekonomi olan MAUP da, dileyen öğrenciler sosyoloji, psikoloji, hukuk, matematik, uluslararası ilişkiler vb. Diğer alanlarda da lisans ve yüksek lisans eğitimi alabilirler. Eğitim kalitesi olarak çok yüksek bir kaliteye sahip olan MAUP üniversitesi, Kiev deki öğrenciler tarafından da çok iyi olarak tanınıp, tavsiye ediliyor. Öğrenciler Rusça ya da Ukraynaca hazırlık alabiliyor. Dileyen öğrenciler, hazırlık eğitimini MAUP da tamamladıktan sonra, Ukrayna’daki diğer üniversitelere de başvuru yapabiliyorlar. Üniversite yetkilileri, hazırlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin, üniversiteden çok memnun oldukları için genellikle eğitimlerine MAUP da devam etmeyi tercih ettiklerini belirtiyorlar. Daha üniversite ana kapısından girişte, MAUP üniversitesinin iyi ve bakımlı bir üniversite olduğu belli oluyor. Oldukça güzel ve modern bir yapıya sahip olan MAUP Üniversitesi, eski roma sütunlarını andıran büyük girişlere sahip yepyeni binalardan oluşuyor. Binaların içleri de dışarısı gibi çok bakımlı ve yeni görünümlü. 400.000 den fazla kitabın bulunduğu geniş bir kütüphane, internet ve bilgisayar merkezine sahip olan MAUP da öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için her türlü yatırım yapılmış durumdadır. MAUP da boş zamanlarını değerlendirmek isteyen öğrenciler için geniş sportif ve sanatsal faaliyet imkanları bulunmaktadır.

YÖK denkliği ve üniversitelerin tanınması

Yurtdışında eğitim almaya karar veren öğrenci ve velilerin ilk aklına gelen soru “YÖK DENKLİĞİ VAR MI?” olur. YÖK denkliğiyle ilgili uygulamalara geçmeden önce, bu uygulamalarla ilgili genellikle karıştırılan iki önemli başlığı tanımlamak gerekiyor.

 1. YÖK tarafından tanınma
 2. YÖK denkliği

 

Tanınma

Tanınma üniversiteler ile ilgili bir durumdur. Yurtdışında gideceğiniz ülke, üniversite, üniversitenin fiziki yapısı, kadro yapısı, eğitim uygulamaları vb kriterler incelenerek üniversitelerin uygunluğuna; daha doğrusu eğitim kurumunun üniversite vasfı taşıyıp taşımadığına karar verilir. Bir diploma için denklik başvurusu yapabilmeniz için öncelikle diplomayı aldığınız üniversitenin YÖK tarafından tanınıyor olması gerekir. Genellikle devlet üniversiteleri ile geçmişi olan özel üniversiteler YÖK tarafından tanınır.

Yurtdışında okuyacağınız üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmek için YÖK’e dilekçe vermeniz gerekiyor. Dilekçeye adınızı, soyadınızı, telefonunuzu, adresinizi, istenen okulun tam adını (Orjinal adı, İngilizce adı, Türkçe adı), okulun bulunduğu ülkeyi, şehri,  ilgili bölümün adını, almak istediğiniz eğitim düzeyini (ön lisans, lisans, yüksek lisans) mutlaka yazınız, daha sonra YÖK Denklik Birimi’ne posta ya da kargo ile gönderiniz. Cevap en geç 15 gün içinde dilekçede belirtilen adrese postalanır.

Telefon (Denklik İşlemleri ve Başvuru Sorgulama): 444 8 965 (444 8 YÖK)
Adres: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı – 06539
Bilkent / ANKARA
E-posta: denklik@yok.gov.tr

Denklik

Denklik almış olduğunuz eğitimin içeriği ile ilgili bir konudur. Temel olarak anlamı eğitiminiz boyunca almış olduğunuz zorunlu derslerin ve içeriklerinin, Türkiye’de aynı bölümün zorunlu dersleri, içerik ve yoğunluklarıyla uyumlu olması aranır. Bu uyum ve uygunluk varsa aldığınız diplomaya denklik verilir. Bu uyumun olmaması durumunda ise, eksik görülen dersleri Türkiye’de bir üniversitede almanız ya da denklik sınavına girmeniz istenebilir. Denklik sınavında 100 üzerinden 50 puanı almanız durumunda diplomanıza denklik verilir.

Örnek verecek olursak, yurt dışında YÖK’ün tanıdığı bir Üniversite’de HUKUK okursanız, mezuniyet sonrası Türkiye’ye döndükten sonra, denklik almak için eksik derslerinizi tamamlamanız gerekir.  Örneğin İngiltere’de okuduğunuz Hukuk, Türkiye’yi ilgilendirmez, daha doğrusu, bizim mevzuatımız ayrıdır, onlarınki ayrıdır.  YÖK, ortak dersleri belirledikten sonra kalan 15-20 civarında bir dersi Türkiye’deki bir üniversitede tamamlamanızı ister.  Bu da  2-3 yılınıza mal olur.  Yurt dışında YÖK’ün tanıdığı bir Üniversite’de,  makine mühendisliği okuyan bir öğrencinin, aynı şekilde mezun olduktan sonraki denklik başvurusunu YÖK doğrudan tanır, ya da en fazla bir seviye tespit sınavına girmesini talep edebilir.

Denklik konusunda özellikle Avrupa Birliği süreci ve Bologna anlaşması kapsamında önemli gelişmeler olmuş, YÖK’ün bu konudaki tavrı oldukça olumlu yönde ilerleme sağlamıştır.  Özellikle Avrupa Birliği ülkeleriyle birliğe üye ülkelerde alınan diplomalarda tanınma ya da denklik anlamında herhangi bir sorun kalmamıştır. Birliğe üye olmayan ama Bologna anlaşması kapsamındaki ülkelerde de (Örn: Rusya, Ukrayna) diplomaların tanınması ve denklik almasıyla ilgili önemli bir engel kalmamıştır. Yurtdışında okuyan öğrenciler artık denklik konusunda aşılmaz engellerle karşılaşmıyorlar.

Yurtdışındaki üniversitelere ÖSYM-YÖK aracılığı ile yerleşenler (ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yazan üniversitelere“Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Makedonya, Moldova” yerleşenler) mezuniyet sonrasında gerekli evraklarla başvurunca denklikleri onaylanmaktadır.

DALCI GROUP aracılığı ile yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarına yerleşen öğrenciler için;

Denklik önemli değil ise;

Türkiye’ye geldikten sonra icra edeceğim meslekle ilgili denklik işlemi benim için önemli değil, Türkiye’de özel sektörde, ya da diplomanızı yurtdışında tanıyan ülkelerde yoluma devam edeceğim diyorsanız sadece lise diplomanızla DALCI GROUP ofisine gelmeniz yeterlidir. Örneğin bilgisayar, tasarım, işletme, müzik, sinema vb bölümlerden mezun olanlar, Türkiye’ye geldiklerinde genellikle özel sektörde çalışmakta ve dolayısı ile denklik bu meslek gruplarındaki işverenler için bir önem arz etmemekte, zira özel sektörde denkliğe değil, alınan eğitimin kalitesine, adayın kendisini nasıl geliştirdiğine bakılır.  Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, Polonya ve Macaristan’da çok sayıda bölüme sadece lise diplomanızla kayıt yaptırabilirsiniz.

Denklik önemli ise;

Türkiye’ye geldikten sonra icra edeceğim meslekle ilgili denklik işlemi benim için önemli , Türkiye’de devlete ya da özel sektöre ait kurumlarda doktor, diş hekimi, eczacı, avukat, hakim, mühendis vb. olacağım, ya da askerlik işlemlerim için bu gerekli diyorsanız.

tim-öğretim yılından itibaren;

DÜNYADA EN İYİ 1.000 ÜNİVERSİTEDE EĞİTİM ALACAKLAR: 

Yurtdışında eğitime başladığınız yıl; CWTS Leiden RankingAcademic Ranking of World Universities (Shanghai)University Ranking by Academic Performance (URAP)QS World University Rankings ve Times Higher Education (THE) World University Ranking tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 1.000 üniversite içerisine giren üniversitelerde eğitiminizi almışsanız YÖK’e mezuniyet sonrasında denklik için başvurabilirsiniz. Ancak üniversiteye başlayacağınız yıl, bu listelerde hangi üniversiteler 1.000’e girecek diye düşünmektense, en doğru çözüm aşağıdaki ön koşulları yerine getirmeniz olacaktır.

İLK 1.000’İN DIŞINDAKİ DİĞER ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM ALACAKLAR: 

Yurtdışında eğitime başladığınız yıl, ilk 1.000’in dışında bir üniversitede eğitim alacaksanız, YÖK’ün tanıdığı bir üniversitede, eğitim alacağınız bölüme göre denklik ön koşullarını yerine getirmeniz gerekiyor.

TIP Doktorluğu Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu!

– Yurtdışında Tıp Doktorluğu okumak için , 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş ve Tıp Doktorluğu alanındaki sıralamada ilk 40 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.

HUKUK Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu!

– Yurtdışında Hukuk okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş ve Hukuk alanındaki sıralamada ilk 150 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.

Mimarlık Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu!

– Yurtdışında Mimarlık okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş ve Mimarlık alanındaki sıralamada ilk 200 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.

Mühendislik Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu!

– Yurtdışında Mühendislik okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş ve Mühendislik alanındaki sıralamada ilk 240 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.

Tıp Doktorluğu, Hukuk, Mimarlık ve Mühendislik Dışındaki DİĞER BÖLÜMLERDE Okuyacaklar İçin Denklik Ön Koşulu!

– Yurtdışında Tıp Doktorluğu, Hukuk, Mimarlık ve Mühendislik dışında bir bölümde okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafın+dan yapılan YGS ve LYS’ye girmiş ve Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almış olmanız gerekiyor. Dolayısı ile puanınız o yıl Türkiye’de herhangi bir bölümde eğitim almanıza olanak tanıyorsa, yurtdışında da okuyabileceksiniz.

ÖSYS Klavuzunda Yer Almayan Alanlarda Okuyacaklar İçin Denklik Ön Koşulu!

– ÖSYS Kılavuzunda yer almayan alanlarda eğitim alacaksanız, ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 140, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almanız gerekiyor.

 

Bologna Süreci nedir?

Bologna Süreci, 2010 yılına kadar Avrupa Yükseköğretim Alanı yaratmayı hedefleyen bir Avrupa reform sürecidir. Pek çok uluslararası kuruluşun işbirliği ile Türkiye’nin de dahil olduğu 47 üye ülke tarafından oluşturulan ve sürdürülen, alışılmışın dışında bir süreçtir.

Bologna Sürecinin oluşturmayı hedeflediği Avrupa Yükseköğretim Alanı içerisinde yer alan ülke vatandaşları, yükseköğrenim görmek ya da çalışmak amaçları ile Avrupa’da kolayca dolaşabileceklerdir. Avrupa, gerek yükseköğretim ve gerekse iş imkanları açısından dünyanın diğer bölgelerinden kişiler tarafından tercih edilecek hale getirilecektir.

Avrupa Yükseköğretim Alanında gerçekleşmesi arzulanmayan tek şey, üye ülkelerin eğitim sistemlerinin tek tip yükseköğretim sistemi haline getirilmesidir. Avrupa Yükseköğretim Alanında hedeflenen, çeşitlilik ile birlik arasında bir denge kurulmasıdır. Amaç, yükseköğretim sistemlerinin kendilerine özgü farklılıkları korunarak birbirleriyle karşılaştırılabilir ve uyumlu hale getirilmesinden ibarettir. Bu şekilde, bir ülkeden ya da yükseköğretim sisteminden diğerine geçiş kolaylaşması ve böylece öğrenciler ve öğretim görevlilerin hareketliliği ve istihdamının artırılması planlanmaktadır.

Not: Bu sayfada verilen bilgiler  %100 net, eksiksiz bilgiler değildir, en doğru ve güncel bilgiler için lütfen Yüksek Öğretim Kurumu ile irtibata geçiniz. http://www.yok.gov.tr/web/denklik

 

Türkiye’de İNFOYED Hizmetleri

İnfoyed temsilcileri ve anlaşmalı firmamız tarafından size verilecek olan danışmanlık ve destek hizmetleridir!

 • Ukrayna üniversiteleri ve bölüm detaylarının verilmesi
 • Ukrayna Üniversite başvuru ve davetiye temini
 • Vize başvuru evraklarının hazırlanması
 • Ukrayna yolculuk organizasyonu

Ukrayna’da İNFOYED Hizmetleri

Dalcı Group tarafından Ukrayna’da iken size verilecek olan danışmanlık hizmetleridir!

 • Havaalanında karşılama
 • Üniversite kayıt işlemleri
 • Yurda yerleştirme işlemi
 • Oturum izni alınması
 • Zorunlu sağlık sigortası yapılması
 • Şehir gezilmesi
 • Hazırlık okulu sonrası Ukrayna Üniversitelerine başvuru yapılması, kabul belgesi alınması
 • 1 yıl ücretsiz danışmanlık yapılması

 

 

 

 
^ Yukarı